Click for larger image! Shiner High School Comanches Click for larger image!

Shiner Public School Sports Schedules for the Current Year

2003-2004 SPORTS SCHEDULES

FALL 2003 SPORTS SCHEDULES
Comanche Boys Varsity Football  •  Junior Varsity Boys Football  •  Junior High Boys Football
Lady Comanche Varsity, JV & Freshman Volleyball  •  Junior High Girls Volleyball
Comanche Cross Country

WINTER 2003-2004 SPORTS SCHEDULES
Comanche Boys Varsity & JV Basketball
Lady Comanche Girls Varsity & JV Basketball
Junior High Boys & Girls Basketball

SPRING 2004 SPORTS SCHEDULES
Comanche Boys Baseball  •  Lady Comanche Girls Softball
Varsity Boys & Girls Track  •  Junior High Boys & Girls Track

SHINER SPORTS IN THE NEWS

ARCHIVES:
Current Year  •  2006-2007 Sports  •  2005-2006 Sports  •  2004-2005 Sports  •  2003-2004 Sports  •  2002-2003 Sports  •  2001-2002 Sports  •  2000-2001 Sports
St. Paul High School Sports  •  Shiner Home Page

2004 State Class 1A Champions
Click to enlarge photo
Members of the 2004 State Champion Shiner Comanche Baseball Team include, front row, from the left, Ryan Lawrence, Chase, O'Connor, Ky Pohler, A.J. Perez, Garet Pustka, Marcus Lopez, Chris Baer, Ryan Kloesel, and D.J. Pustka. Back row, Coach Steve Cerny, Matthew Hibbs, Colton Henley, Dustin Mayberry, Russell Booth, Dylan Hagens, Jared Boedeker, Scott Shimek, Brady Strauss, John Mraz, and Coach Daniel Boedeker.
photo by Shiner Gazette
purple line FALL 2003 SPORTS purple line

2003 Shiner Comanche Varsity Football

CONGRATULATIONS COMANCHES -- 2003 STATE FINALISTS!

Season Record: 14 - 2   /   District 30-A Record: 4 - 1   /   Playoff Record: 5 - 1   /   Total Season Scoring: 572 - 177

Day Date      Opponent                   Site   Time      W/L Score  Links      

Mon Aug  4    Practice Starts                                                   
Sat Aug 16    Ganado (Scrimmage)         Away  10:00am     -    -               
Fri Aug 22    Yoakum (Scrimmage)         Away   7:00pm     -    -    Season Preview - Victoria Advocate, August 28, 2003Season Preview - Shiner Gazette, August 27, 2003       
Fri Aug 29    Poth                       Home   7:30pm     W  34- 0  Shiner 34, Poth 0 - Victoria Advocate, August 30, 2003Shiner 34, Poth 0 - Shiner Gazette, September 4, 2003       
Fri Sep  5    Schulenburg                Home   7:30pm     W  41-27  Shiner 41, Schulenburg 27 - Victoria Advocate, September 6, 2003Shiner 41, Schulenburg 27 - Shiner Gazette, September 11, 2003       
Fri Sep 12    Boling                     Away   7:30pm     W   7- 6  Game Preview - Wharton Journal-Standard, September 11, 2003Shiner 7, Boling 6 - Victoria Advocate, September 13, 2003Shiner 7, Boling 6 - Wharton Journal-Standard, September 13, 2003Shiner 7, Boling 6 - Shiner Gazette, September 18, 2003   
Fri Sep 19    Weimar                     Away   7:30pm     W  35- 0  Victoria Advocate Game Preview, September 19, 2003Shiner 35, Weimar 0 - Victoria Advocate, September 20, 2003Shiner 35, Weimar 0 - Shiner Gazette, September 25, 2003     
Fri Sep 26    Open                                                              
Fri Oct  3    Nixon-Smiley (Homecoming)  Home   7:30pm     W  48- 0  Shiner High School Homecoming 2003 - Shiner Gazette, October 2, 2003Shiner 48, Nixon-Smiley 0 - Victoria Advocate, October 4, 2003Shiner 48, Nixon-Smiley 0 - Shiner Gazette, October 8, 2003     
Fri Oct 10  * Charlotte                  Away   7:30pm     W  35-14  Shiner 35, Charlotte 14 - Victoria Advocate, October 11, 2003Shiner 35, Charlotte 14 - Shiner Gazette, October 16, 2003Shiner 35, Charlotte 14 - Pleasanton Express, October 15, 2003     
Fri Oct 17  * Louise                     Home   7:30pm     W  70-12  Shiner 70, Louise 12 - Victoria Advocate, October 18, 2003Shiner 70, Louise 12 - Shiner Gazette, October 23, 2003       
Fri Oct 24  * Runge                      Away   7:30pm     W  46-13  Shiner 46, Runge 13 - Victoria Advocate, October 25, 2003Shiner 46, Runge 13 - Shiner Gazette, October 29, 2003       
Fri Oct 31  * Falls City                 Away   7:30pm     L   0- 7  Victoria Advocate Game Preview, October 31, 2003Shiner 0, Falls City 7 - Victoria Advocate, October 31, 2003Shiner 0, Falls City 7 - San Antonio Express-News, November 1, 2003Shiner 0, Falls City 7 - Shiner Gazette, November 6, 2003   
Fri Nov  7  * Flatonia (Parent's Night)  Home   7:30pm     W  34- 8  Shiner 34, Flatonia 8 - Victoria Advocate, November 8, 2003Shiner 34, Flatonia 8 - Shiner Gazette, November 13, 2003       

EARLY PLAYOFFS:
Sat Nov 15  # D'Hanis @ SA East Central (map)   7:00pm     W  48- 2  Shiner 48, D'Hanis 2 - Victoria Advocate, November 16, 2003Shiner 48, D'Hanis 2 - Shiner Gazette, November 20, 2003Shiner 48, D'Hanis 2 - Hondo Anvil Express, November 20, 2003     
Fri Nov 22  # Ben Bolt @ Pleasanton (maps 1,2)  7:30pm     W  35- 0  Shiner 35, Ben Bolt 0 - Victoria Advocate, November 22, 2003Shiner 35, Ben Bolt 0 - San Antonio Express-News, November 22, 2003Shiner 35, Ben Bolt 0 - Shiner Gazette, November 27, 2003     

AREA CHAMPIONSHIP:
Sat Nov 29  # W.Sabine @ Katy Rhodes (maps 1,2) 7:30pm     W  49- 7  Victoria Advocate Game Preview, November 28, 2003Shiner 49, West Sabine 9 - Victoria Advocate, November 29, 2003Shiner 49, West Sabine 7 - Beaumont Enterprise, November 29, 2003Shiner 49, West Sabine 7 - Shiner Gazette, December 4, 2003   

REGION IV CHAMPIONSHIP:
Fri Dec  5  # Falls City @ Victoria Mem.(map)   7:30pm     W  16-14  Victoria Advocate Game Preview, December 5, 2003Shiner 16, Falls City 14 - Victoria Advocate, December 6, 2003Shiner 16, Falls City 14 - San Antonio Express-News, December 6, 2003Shiner 16, Falls City 14 - Shiner Gazette, December 16, 2003   

STATE SEMIFINAL:
Sat Dec 13  # Chilton @ Round Rock (maps N,S,P) 7:00pm     W  47-39  * Shiner 47, Chilton 39 - Victoria Advocate, December 14, 2003Shiner 47, Chilton 39 - Shiner Gazette, December 18, 2003     

STATE CHAMPIONSHIP:
Sat Dec 20  # Windthorst @ Waco ISD  (maps 1,2) 7:00pm     L  27-28  * Shiner 27, Windthorst 28 - Victoria Advocate, December 21, 2003Shiner 27, Windthorst 28 - Shiner Gazette, December 23, 200330-A All-District Teams - Shiner Gazette, December 23, 2003   

            * = District Games                                                  
            # = Playoff Games (Region IV / State Brackets)                      
* = skip down for more news articles                     

          = Link to copy of Victoria Advocate Article                      
          = Link to copy of Shiner Gazette Article                         
          = Bonus Link to copy of story from some other source!            
          ( or see In The News section below for complete listing & links )               

2003 TEAM ROSTER
2003 District 30-1A Statistics
2003 All-District 30-1A Selections
2003 Victoria Advocate All-Area Selections

Head Coach - Steve Cerny                                                        
Assistants - Billy Turek, David Goetz, Daniel Boedeker                          

School Phones:  361-594-3131 or 361-594-4139                                    
School FAX   :  361-594-4295                                                    
GO COMANCHES !

purple line

2003 Shiner Junior Varsity Football

Day Date      Opponent              Site   Time    

Sat Aug 16 :  Ganado (Scrimmage)    Away  10:00 am 
Fri Aug 22 :  Yoakum (Scrimmage)    Away   6:00 pm 
Thu Aug 28 :  Poth                  Away   6:00 pm 
Thu Sep  4 :  Schulenburg           Away   7:00 pm 
Thu Sep 11 :  Boling                Home   6:00 pm 
Thu Sep 18 :  Weimar                Home   6:00 pm 
Thu Sep 25 :  Open                                 
Thu Oct  2 :  Nixon-Smiley          Away   6:30 pm 
Thu Oct  9 :  Sacred Heart          Home   7:30 pm 
Thu Oct 16 :  Louise                Away   7:00 pm 
Thu Oct 23 :  Sacred Heart          Away   5:00 pm 
Thu Oct 30 :  Flatonia              Home   7:30 pm 
Thu Nov  6 :  Flatonia              Away   7:30 pm 
GO COMANCHES !

purple line

2003 Shiner Junior High Football

Day Date      Opponent                Site   Times (7/8)  

Thu Sep  4 :  Schulenburg (scrimmage) Away   5:00/6:00 pm 
Thu Sep 11 :  Open                                        
Thu Sep 18 :  Weimar                  Away   5:00/6:15 pm 
Thu Sep 25 :  Ganado                  Away   5:30/6:45 pm 
Thu Oct  2 :  Nixon-Smiley            Home   5:00/6:15 pm 
Thu Oct  9 :  Ganado                  Home   5:00/6:15 pm 
Thu Oct 16 :  Flatonia                Home   5:00/6:15 pm 
Thu Oct 23 :  Flatonia                Away   5:00/6:15 pm 
Thu Oct 30 :  Weimar                  Home   5:00/6:15 pm 
Thu Nov  6 :  Flatonia                Away   5:00/6:15 pm 
GO BRAVES !

purple line

2003 Shiner Lady Comanche Volleyball

Date       Opponent                 Location    Team       Time   

Aug  4     First Day of Practice                                  
Aug 15     Quad Scrimmage           Yoakum      JV,V          TBA 
Aug 16     Cuero Scrimmage          Cuero       JV,V          TBA 
Aug 19     Gonzales/TBA             Gonzales    JV,V       5:00pm 
Aug 21-23  Shiner Tournament of Champions       V             TBA 
Aug 26     Navarro/Floresville      Navarro     JV,V       5:00pm 
Aug 29     Prairie Lea/Ganado       Shiner      V          4:00pm 

Sep  2     Lockhart/Blanco          Lockhart    JV,V       5:00pm 
Sep 4-6    Gonzales Tournament      Away        V             TBA 
Sep 4-6    Flatonia Tournament      Away        JV            TBA 
Sep 5      Schulenburg              Home        JV,V       4:30pm 
Sep 9      Luling/Sacred Heart      Home        JV,V       5:00pm 
Sep 11-13  Schulenburg Tournament   Away        V             TBA 
Sep 16     Smithville               Away        JV,V       5:00pm 
Sep 20     Shiner JV Tournament     Home        JV            TBA 
Sep 23     Industrial               Home        JV,V       5:00pm 
Sep 26     Hallettsville            Away        JV,V       4:30pm 
Sep 30     Sacred Heart             Away        JV,V       5:00pm 

Oct  3     Yoakum                   Home        JV,V       3:30pm 
Oct  7   * Flatonia                 Home        JV,V       5:00pm 
Oct 13     Memorial                 Away        JV         5:00pm 
Oct 14   * Waelder                  Away        V          6:00pm 
Oct 17     Memorial                 Home        JV         4:00pm 
Oct 17   * Louise                   Home        JV,V          TBA 
Oct 21   * Louise                   Away        JV,V       5:00pm 
Oct 24   * Waelder                  Home        V             TBA 
Oct 28   * Flatonia                 Away        JV,V       5:00pm 

         * District Games                                         

    Head Coach: Michelle Winkenwerder                             
    Assistant Coaches: Pam Kardosz and Jo Ann Muehlstein          

    School Phones:  361-594-3131 or 361-594-4296                  
    School FAX   :  361-594-4295                                  

GO LADY COMANCHES !

purple line

2003 Shiner Junior High Girls Volleyball

Date       Opponent                 Location    Team     Time 

Aug 25     Nixon-Smiley             Smiley      7,8    5:00pm 

Sep  2     St. Joseph               Away        7,8    4:30pm 
Sep  8     Faith Academy            Home        7,8    5:00pm 
Sep 15     TBA                                                
Sep 20     Schulenburg Tourney      Away        TBA       TBA 
Sep 22     Flatonia                 Home        7,8    5:00pm 
Sep 27     Schulenburg Tourney      Away        TBA       TBA 
Sep 29     Weimar                   Away        7,8    5:00pm 

Oct  6     Schulenburg              Home        7,8    5:00pm 
Oct 13     Flatonia                 Away        7,8    5:00pm 
Oct 20     Weimar                   Home        7,8    5:00pm 

    Coach: Jo Ann Muehlstein                                  
GO LADY BRAVES !

purple line

2003 Shiner Cross Country

Day Date       Meet, Location                  Teams 

Sat Sep 20     Moulton, Moulton City Park      HS,JH 
Sat Sep 27     Whataburger UTSA, San Antonio      HS 

Sat Oct  4     Shiner Invitational, Shiner     HS,JH 
Sat Oct 11     Round Top, Round Top            HS,JH 
Mon Oct 27     District Meet, Shiner           HS,JH 

Sat Nov  8     Regional Meet, San Antonio UTSA    HS 
Sat Nov 15     State Meet, Round Rock             HS 

        Coach: Jo Ann Muehlstein                     
GO COMANCHE RUNNERS !

purple line WINTER 2003-2004 SPORTS purple line

2003-2004 Comanche Boys Varsity & Junior Varsity Basketball

Day   Date        Opponent            Location   Teams   Gametime(s) 

Mon   Dec 01    X Navarro                 Home   JV,V    5:00,6:30pm 
Fri   Dec 05    X Ganado                  Home   JV,V    5:00,6:30pm 
Tue   Dec 09    X Industrial              Away   JV,V    5:00,6:30pm 
Th-Sa Dec 11-13 X Moulton Tournament             V       TBA         
Mon   Dec 15    X Hallettsville           Home   F,JV,V  5:00 ...    
Th-Sa Dec 18-20 X Yoakum Tournament              V       TBA         
Mon   Dec 29    X Navarro                 Away   JV,V    5:00,6:30pm 

Fri   Jan 02      Nixon-Smiley            Home   JV,V    5:00,6:30pm 
Tue   Jan 06      Ganado                  Away   JV,V    5:00,6:30pm 
Fri   Jan 09      Prairie Lea             Home   JV,V    5:00,6:30pm 
Tue   Jan 13      Industrial              Home   JV,V    5:00,6:30pm 

Fri   Jan 16    * Louise                  Away   JV,V    5:00,8:00pm 
Tue   Jan 20    * Burton                  Home   JV,V    5:00,8:00pm 
Fri   Jan 23    * Flatonia                Away   JV,V    5:00,8:00pm 
Tue   Jan 27    * Moulton                 Home   JV,V    5:00,8:00pm 
Fri   Jan 30      Fayetteville            Home   JV,V    5:00,8:00pm 

Tue   Feb 03    * Louise                  Home   JV,V    5:00,8:00pm 
Fri   Feb 06    * Burton                  Away   JV,V    5:00,8:00pm 
Tue   Feb 10    * Flatonia                Home   JV,V    5:00,8:00pm 
Fri   Feb 13    * Moulton                 Away   JV,V    5:00,8:00pm 

                X = DID NOT PLAY DUE TO FOOTBALL PLAYOFFS            
                * = District Games                                   

      Coaches:  Billy Turek, Head Coach                              
                Wendell Boner, Assistant, JV                         

      Contact Info:  School Phone: 361-594-4296                      
                     School FAX:   361-594-4295                      
                     Home Phone:   361-594-3896                      
GO COMANCHES !

purple line

2003-2004 Lady Comanche Girls Varsity & Junior Varsity Basketball

Day   Date        Opponent            Location   Teams   Gametime(s) 

Tue   Nov 18      Luling                  Home   JV,V    5:00pm      
Sat   Nov 22      Industrial              Home   V      12:00pm      
Tue   Nov 25      Hallettsville           Home   JV,V    5:00pm      

Tue   Dec 02      Yoakum                  Home   JV,V    5:00pm      
Th-Sa Dec 04-06   Yorktown Tournament            V       TBA         
Th-Sa Dec 04-06   St.Joseph Tournament           JV      TBA         
Tue   Dec 09      Goliad                  Away   JV,V    6:15pm      
Th-Sa Dec 11-13 ..Shiner Tournament              V       TBA         
Mon   Dec 15      Yorktown                Away   JV,V    5:00pm      
Fri   Dec 19      Bloomington             Away   JV,V    3:30pm      
Mo,Tu Dec 29,30   Luling Tournament              V       TBA         

Fri   Jan 02      Goliad                  Home   JV,V    1:00pm      
Mon   Jan 05      Open                                               
Fri   Jan 09    * Moulton                 Away   JV,V    5:00,6:30pm 
Tue   Jan 13      Open                                               
Fri   Jan 16    * Louise                  Away   JV,V    4:00,6:30pm 
Tue   Jan 20    * Burton                  Home   JV,V    4:00,6:30pm 
Fri   Jan 23    * Flatonia                Away   JV,V    4:00,6:30pm 
Tue   Jan 27    * Moulton                 Home   JV,V    4:00,6:30pm 
Fri   Jan 30      Fayetteville            Home   V       6:30pm      

Tue   Feb 03    * Louise                  Home   JV,V    4:00,6:30pm 
Fri   Feb 06    * Burton                  Away   JV,V    4:00,6:30pm 
Tue   Feb 10    * Flatonia                Home   JV,V    4:00,6:30pm 

                * = District Games                                   

Playoffs:                                                            
       Feb 14     District                                           
       Feb 16     Bi-District                                        
       Feb 19     Area                                               
       Feb 23     Regional Semi-final                                
       Feb 27     State Semi-final                                   
       Mar 04     State Tournament                                   

      Coaches:  David Goetz, Head Coach                              
                Pam Kardosz, Assistant, JV                           

      Contact Info:  School Phone: 361-594-4296                      
                     School FAX:   361-594-4295                      
                     Home Phone:   361-594-2126                      
                     E-mail:       goetzd@shinerisd.net              
GO LADY COMANCHES !

purple line

2003-2004 Shiner Junior High Boys & Girls Basketball

DAY   DATE       OPPONENT        SITE       TEAM(s)    TIME  

Mon   Nov 24     Vysehrad        Home       7,8 B&G   4:00pm 
Mon   Dec 01     Vysehrad        Home       7G,8G     4:00pm 
Th-Sa Dec 4-6    St.Joe (Yoakum) Tourney    7G        TBA    
Mon   Dec 08     Moulton         Home       7,8 B&G   5:30pm 
Thu   Jan 08     Flatonia        Home       7G,8G     5:30pm 
                                 Away       7B,8B     5:30pm 
Fr-Sa Jan 9-10   Yoakum Tourney             8B,8G      TBA   
Mon   Jan 12     Weimar          Away       7G,8G     5:30pm 
                                 Home       7B,8B     5:30pm 
Thu   Jan 22     Moulton         Away       7G,8G     5:30pm 
                                 Home       7B,8B     5:30pm 
Mon   Jan 26     Flatonia        Away       7G,8G     5:30pm 
                                 Home       7B,8B     5:30pm 
Th-Sa Jan 29-31  Hallettsville Tournament   8G        TBA    
Mon   Feb 02     Weimar          Home       7G,8G     5:30pm 
                                 Away       7B,8B     5:30pm 

* All times are subject to change and/or conflicts           

Coaches:      (B)oys: Daniel Boedeker                        
             (G)irls: Jo Ann Muehlstein                      

        School Phone: 361-594-3131                           
          School Fax: 361-594-4295                           
GO BRAVES !

purple line SPRING 2004 SPORTS purple line

2004 Shiner Comanche Boys Baseball

Season Record: 23 - 9   /   District 29-A Record: 9 - 1 (District Champs!)   /   Playoff Record: 8 - 1

2004 STATE CLASS A CHAMPIONS

Day  Date          Opponent            Site   Teams   Times     V.Score  

Tue  Feb 10        Sacred Heart Scrmg  Away   JV,V    4:30    cancelled  
Sat  Feb 14        Alumni Scrimmage    Home   JV,V    1:00    cancelled  
Fri  Feb 20        Yoakum Scrimmage    Home   JV,V    4:30      (W)      
Thu  Feb 26        Hallettsville       Home   JV,V    5:00,7:30  L  6-8  
Fri  Feb 27        Yoakum              Away   JV,V    5:00,7:30  W  9-5  
Tue  Mar 02        Yorktown            Home   JV,V    4:30/7:00  W 10-7  
Tue  Mar 09        Flatonia            Home   JV,V    4:30/7:00  W 10-0  
Th-S Mar 11-13     Wimberley Tournament                                  
  Thu Mar 11       - Wimberley                V      10:00am     L  5-6  
  Thu Mar 11       - Decatur                  V       4:00pm     L  7-10 
  Sat Mar 13       - Crockett                 V      12:00n      W  7-3  
Mon  Mar 15        Gonzales JV         Home   JV      5:00               
Tue  Mar 16        Smithville          Home   JV,V    1:00       L  0-8  
Th-S Mar 18-20     Weimar Tourney                                        
  Thu Mar 18       - Weimar                   V       7:30pm     W  7-6  
  Fri Mar 19       - La Grange                V       7:30pm     L  0-10 
  Sat Mar 20       - Hallettsville            V       4:00pm     L  0-6  
Tue  Mar 23      * Runge               Home   V       7:00pm     W 16-0  
Fri  Mar 26      * Falls City          Away   V       7:00pm     L  4-5  
Tue  Mar 30      * Louise              Home   V       7:00pm     W  6-2  
Sat  Apr 03      * Pettus              Away   V       3:00pm     W 15-0  
Tue  Apr 06      * Moulton             Home   V       7:00pm     W 10-0  
Mon  Apr 15      * Runge               Away   V       7:00pm     W 14-0  
Fri  Apr 16      * Falls City          Home   V       7:00pm     W 10-0  
Tue  Apr 20      * Louise              Away   V       4:00pm     W 16-4  
Fri  Apr 23      * Pettus              Home   V       7:00pm     W 12-0  
Thu  Apr 29      * Moulton             Away   V       6:00pm     W 10-0  
Tue  May 04        Navarro             Home   V       7:00pm     W  6-4  
Fri  May 07        Karnes City         Home   V       7:00pm     L  2-9  

                 * = District 29-1A games                                

2004 UIL Class A Baseball Playoff Brackets
( Shiner is in District 29-1A, Region IV )

Wed  May 12     Charlotte @ Schertz-Clemens           7:30pm     W  6-3  
Wed  May 19     Ben Bolt (Reg QtrF 1) @ Floresville   7:30pm     W 12-2  
Fri  May 21     Ben Bolt (Reg QtrF 2) @ Floresville   7:30pm     W 11-0  
Thu  May 27     Burton @ Weimar (Region Semi-Final)   7:30pm     W 11-0  

Wed  Jun  2     Thorndale (1) @ Blinn J.C. in Brenham 7:30pm     W  6-5  
Fri  Jun  4     Thorndale (2) @ Veterans in Weimar    7:30pm     L  7-8  
Sat  Jun  5     Thorndale (3) @ Veterans in Weimar    7:30pm     W  5-3  

STATE CLASS 1A TOURNAMENT (UIL website)

STATE SEMIFINAL GAMES ... Disch-Falk Field, UT, Austin  
  Game 1.  -  Wed, Jun 9, 11:00am  -  Follett vs. West Sabine  (Follett won 1-0)  
  Game 2.  -  Thu, Jun 10, 8:00am  -  Shiner vs. Maud  (Shiner won 8-7)           

STATE CHAMPIONSHIP GAME ... Dell Diamond Field, Round Rock (maps 1,2) 
  Fri, Jun 11, 8:00am  -  Follett vs. Shiner  (Shiner WINS 13-3)           


CONGRATULATIONS COMANCHES
2004 TEXAS STATE CLASS A BASEBALL CHAMPIONS
[view the team photo]

                   Manager/Head Coach: Daniel Boedeker                   
                   Assistant Coach: Steven Cerny                         

                   School Phone: (361) 594-3131 or 594-4139              
                   Gym Phone:    (361) 594-4296                          
                   Home Phone:   (361) 594-2838                          

GO COMANCHES!

purple line

2004 Shiner Lady Comanche Softball

CONGRATULATIONS LADY COMANCHES -- 2004 DISTRICT CHAMPS!
Day  Date           Opponent                   Site    Time         

Mon  Feb 02         First day for practice                          
Mon  Feb 09         First day for scrimmages                        
Mon  Feb 16         First day for games                             

Tue  Feb 24         Luling                     Home    6:00pm       
Th-S Feb 26-28      Gonzales Tourney           Away    TBA          
Tue  Mar 02         Luling                     Away    6:00pm       
Tue  Mar 09         Navarro                    Home    6:00pm       
Sat  Mar 13         Gonzales / Wimberley               TBA          
Tue  Mar 16       * Charlotte                  Home    6:00pm       
Fri  Mar 19       * Falls City                 Away    6:00pm       
Tue  Mar 23       * Flatonia                   Away    6:00pm       
Sat  Mar 27         Sacred Heart Tourney               TBA          
Tue  Mar 30       * Moulton                    Home    6:00pm       
Fri  Apr 02       * Charlotte                  Away    4:00pm       
Tue  Apr 06       * Falls City                 Home    6:00pm       
Thu  Apr 08         Bartlett                   Home    6:00pm       
Tue  Apr 13       * Flatonia                   Home    6:00pm       
Fri  Apr 16         Bartlett                   Away    6:00pm       
Tue  Apr 20       * Moulton                Starplex    6:00pm       

                  * = District 31-A games                           

2004 UIL Class A Softball Playoff Brackets
( Shiner is in District 31-1A, Region IV )

Tue  May 04     Kingsville Academy (Bi-District)      7:00pm     W 14-2  
Fri  May 14     D'Hanis @ SAISD (Regional Qtr-F)      7:00pm     W  5-4  
Fri  May 21     Holland @ Hays Cons. in Buda (Reg SF) 7:00pm     L  4-12 

Head Coach:   David Goetz       Home: (361) 594-2126                
                              Office: (361) 594-3131                
                                 Fax: (361) 594-4295                
                              e-Mail: goetzd@shinerisd.net          

GO LADY COMANCHES!

purple line

2003 Shiner Varsity Boys & Girls Track


Day Date        Opponent, Location                 

Mon Feb  2      First day of practice              

Thu Mar  4      Flatonia                           
Sat Mar 13      Shiner (tentative)                 
Sat Mar 20      Apache Relays, Gonzales            
Sat Mar 27      Bulldog Relays, Flatonia           

Wed Apr  7      District Meet, Holland             
Thu Apr  8      District (rainout date)            
Thu Apr 15      Area Meet, Thrall                  
F-S Apr30-May01 Regional Meet, Brenham             
Brenham Area MapBrenham Detail MapBlinn College Map        
F-S May 14-15   State Meet, Austin                 

     Girls Track: Michelle Winkenwerder            
     Boys Track:  Wendall Boner                    
     School Phone:  361-594-3131                   
     Coaches Phone: 361-594-4296                   

GO TRACKSTERS!

purple line

2003 Shiner Junior High Boys & Girls Track


Day Date        Opponent, Location                 

Mon Feb  2      First day of practice              

Fri Mar 12      Shiner (tentative)                 
Fri Mar 19      Apache Relays, Gonzales            
Fri Mar 26      Bulldog Relays, Flatonia           

Fri Apr  2      District Meet, Flatonia            

     Girls Track: Michelle Winkenwerder            
     Boys Track:  Wendall Boner                    
     School Phone:  361-594-3131                   
     Coaches Phone: 361-594-4296                   

GO BRAVES!

purple line SHINER SPORTS IN THE NEWS purple line
Victoria Advocate On-Line Pustka named TSWA Player of Year
Victoria Advocate
July 11, 2004

Garet Pustka MVP
Victoria Advocate On-Line Shiner places three players on
2004 Advocate All-Area Team

Victoria Advocate
June 27, 2004

Victoria Advocate On-Line All-District 29-1A Team
Victoria Advocate
June 27, 2004

Shiner Gazette Comanche Dads & Coaches
take one for the team

Shiner Gazette
June 17, 2004

Comanche Dads & Coaches
Shiner Gazette Comanches dominate 29-1A
All-District selections

Shiner Gazette
June 17, 2004

DallasNews.com Texas High School Baseball
Coaches Association all-state teams

Dallas Morning News
June 17, 2004

Shiner Gazette Comanches voted All-State-Tournament & MVP
Shiner Gazette
June 17, 2004

Chris Baer MVP
Victoria Advocate On-Line Shiner places eight players
on Class 1A all-tourney team

Victoria Advocate
June 16, 2004

Victoria Advocate On-Line State-champion Comanches put four
on Class 1A All-State Team

Victoria Advocate
June 15, 2004

Amarillo Globe-News On-Line Follett Falters
Shiner sinks Panthers in 1A finals, 13-3

Amarillo Globe-News
June 12, 2004

Austin American-Statesman On-Line Shiner strikes early,
wins convincingly

Austin American-Statesman
June 12, 2004

Shiner's Russell Boothe
Shiner Gazette Comanches battle their way to
State Championship

Shiner Gazette
June 17, 2004

Victoria Advocate On-Line Golden Boys
Shiner wins 1A title

Victoria Advocate
June 12, 2004

Shiner Wins Gold
MySA.com Express-News On-Line Shiner 13, Follett 3
San Antonio Express-News
June 11, 2004

DallasNews.com Shiner runs away with Class A title
Dallas Morning News
June 11, 2004

Amarillo Globe-News On-Line Follett plays for it all today
Shiner catcher predicts 'we will hammer them'

Amarillo Globe-News
June 11, 2004

TexarkanaGazette.com Shiner rally stops Maud
Maud gives up five-run lead and loses, 8-7

Texarkana Gazette On-Line
June 11, 2004

Victoria Advocate On-Line Comanches advance to 1A state final
Victoria Advocate
June 11, 2004

Victoria Advocate On-Line Shiner-Maud game postponed by rain
Victoria Advocate
June 10, 2004

Victoria Advocate On-Line New ground
UT's artificial surface a concern for Shiner

Victoria Advocate
June 9, 2004

Shiner Coach Daniel Boedeker
Victoria Advocate On-Line State bound Comanches are all business
Shiner to take on Maud in 1A semis Wednesday

Victoria Advocate
June 8, 2004

Shiner's Brady Strauss
Taylor Daily Press On-Line Shiner ends Thorndale season
Taylor Daily Press
June 8, 2004

Rockdale Reporter On-Line 'Dawgs ousted a game shy of state
Rockdale Reporter
June 8, 2004

Shiner Gazette Shiner beats Thorndale,
wins trip to state tournament

Shiner Gazette
June 5, 2004

Victoria Advocate On-Line Shiner Austin bound
Victoria Advocate
June 6, 2004

Shiner Gazette Shiner falls short in Game 2
(Thorndale Series)

Shiner Gazette
June 4, 2004

Victoria Advocate On-Line Thorndale extends series to Game 3
Victoria Advocate
June 5, 2004

Victoria Advocate On-Line Shiner is hoping to finish off
Thorndale in today's Game 2

Victoria Advocate
June 4, 2004

Taylor Daily Press On-Line Bulldogs lose game one to Shiner
Taylor Daily Press
June 4, 2004

Shiner Gazette Shiner wins Game 1 with late rally
(Thorndale Series)

Shiner Gazette
June 2, 2004

Victoria Advocate On-Line Shiner wins Game 1
Victoria Advocate
June 3, 2004

Victoria Advocate On-Line Shiner wary of Thorndale's offense
Victoria Advocate
June 2, 2004

Shiner Gazette Baer leads offense with 5 hits
Shiner Gazette
June 3, 2004

Brenham Banner-Press Comanches overmatch Panthers 11-0
Brenham Banner-Press
May 28, 2004

Victoria Advocate On-Line Shiner's Pustka 2-hits Burton in 1A playoffs
Victoria Advocate
May 28, 2004

Victoria Advocate On-Line Comanches don't mind must-win situation
Victoria Advocate
May 26, 2004

Victoria Advocate On-Line Shiner 11, Ben Bolt 0
Victoria Advocate
May 21, 2004

Victoria Advocate On-Line Shiner 12, Ben Bolt 2
Victoria Advocate
May 19, 2004

Victoria Advocate On-Line Shiner 6, Charlotte 3
Victoria Advocate
May 12, 2004

Victoria Advocate On-Line Boedeker is happy to be back in Shiner
Victoria Advocate
March 20, 2004

Victoria Advocate On-Line PURPLE REIGN
Comanche threesome shares MVP honor
Cerny named Coach of the Year

Victoria Advocate
December 28, 2003

Shiner MVP's
Shiner Gazette Comanches well-represented on
30-A All-District teams

Shiner Gazette
December 23, 2003

Shiner Gazette Comanches lose heartbreaker
in state final

Shiner Gazette
December 23, 2003

State Runners-Up Trophy
TimesRecordNews.com Windthorst claims crown after Shiner PAT fails
Wichita Falls Times Record News
December 21, 2003

DallasNews.com Missed PAT helps Windthorst hang on
Dallas Morning News
December 21, 2003

Victoria Advocate On-Line Shiner denied
Victoria Advocate
December 21, 2003

Shiner's Chris Baer
Victoria Advocate On-Line 17-year itch --
Comanches have chance to
duplicate 1986 achievement

Victoria Advocate
December 20, 2003

Shiner Coach Steve Cerny
DallasNews.com Shiner defense will be
anything but Green

Dallas Morning News
December 19, 2003

Victoria Advocate On-Line Seems like old times --
This year's Shiner team,
'86 champ have many ties

Victoria Advocate
December 19, 2003

Shiner's Quentin Wright
Victoria Advocate On-Line Brewing success --
Veer offense keeps Shiner
rolling for three decades

Victoria Advocate
December 18, 2003

Shiner's Chris Baer & Chase O'Connor
Victoria Advocate On-Line Shiner's Price ready
to get on with life

Victoria Advocate
December 18, 2003

Shiner's 1986 State Champion QB Gilbert Price
Shiner Gazette Comanches going to the 'ship
Shiner Gazette
December 18, 2003

Dusty Brown & Jeremy Burchell
Victoria Advocate On-Line Shiner reaches 1A final
47-39 victory over Chilton

Victoria Advocate
December 14, 2003

Shiner's Chris Baer
Waco Tribune-Herald On-Line Chilton comeback falls short
against Shiner, 47-39

Waco Tribune-Herald
December 14, 2003

Victoria Advocate On-Line Comanches defense hopes
to put heat on Chilton QB

Victoria Advocate
December 13, 2003

Waco Tribune-Herald On-Line Playoff Preview: Chilton vs. Shiner
Waco Tribune-Herald
December 13, 2003

Victoria Advocate On-Line Cerny providing consistency
in Comanches' playoff run

Victoria Advocate
December 12, 2003

Victoria Advocate On-Line Shiner 'D' prepared for semifinal test
Comanches one win away from
1A state championship game

Victoria Advocate
December 11, 2003

Shiner Gazette Shiner plays to perfection
to beat Falls City in quarterfinal

Shiner Gazette
December 11, 2003

Trey Curtis
WilsonCountyNews.com Comanches prevail against Beavers
in second defensive struggle

Wilson County News
December 10, 2003

WilsonCountyNews.com Comanches stuff Beaversí comeback
bid for 16-14 playoff win

Wilson County News
December 3, 2003

MySA.com Express-News On-Line Shiner gets revenge, pops Falls City
San Antonio Express-News
December 6, 2003

Victoria Advocate On-Line Shiner avenges loss to Falls City 16-14
Victoria Advocate
December 6, 2003

Shiner's Chris Baer
Victoria Advocate On-Line Time to shine
Comanches hope to avenge only
loss of season in playoffs

Victoria Advocate
December 5, 2003

Shiner Gazette Comanches beat top-ranked
West Sabine in 49-7 rout

Shiner Gazette
December 4, 2003

The Beaumont Enterprise Shiner upsets West Sabine
The Beaumont Enterprise
November 29, 2003

Victoria Advocate On-Line Comanches roll to surprising
rout of top-ranked W. Sabine

Victoria Advocate
November 29, 2003

Shiner's Quentin Wright
Victoria Advocate On-Line Shiner meets top team in state
Victoria Advocate
November 28, 2003

Shiner's Garet Pustka
Shiner Gazette Evans, Pustka lead Comanches to Area win
Shiner Gazette
November 27, 2003

Steven Evans
MySA.com Express-News On-Line Shiner 35, Ben Bolt 0
San Antonio Express-News
November 21, 2003

Victoria Advocate On-Line Shiner blanks Badgers
Victoria Advocate
November 22, 2003

Dusty Brown celebrates TD
Hondo Anvil Herald Online Comanches maul D'Hanis
Cowboys can muster only an early safety in 48-2 loss
Hondo Anvil Herald Online
November 20, 2003

Shiner Gazette Wright scores four TDs in bi-district win
Shiner Gazette
November 20, 2003

Quentin Wright scores
Victoria Advocate On-Line Wright leads Shiner to win
Victoria Advocate
November 16, 2003

Shiner's Quentin Wright
Shiner Gazette Comanches beat Bulldogs for playoff spot
Shiner Gazette
November 13, 2003

Chris Baer for a TD
Victoria Advocate On-Line Shiner gains 1A postseason spot
Victoria Advocate
November 8, 2003

Shiner Gazette Shiner upset by Falls City
Shiner Gazette
November 6, 2003

Shiner Running Back Chris Baer
MySA.com Express-News On-Line Beavers defense makes lone TD stand up against Shiner
San Antonio Express-News
October 31, 2003

Victoria Advocate On-Line Falls City edges Shiner
Victoria Advocate
November 1, 2003

Victoria Advocate On-Line Comanches have variety of options to choose from
Shiner's veer offense has multiple weapons
Victoria Advocate
October 31, 2003

Shiner's Garet Pustka and Chris Baer
Shiner Gazette Comanches roll to 46-13 win
Shiner Gazette
October 29, 2003

Shiner Running Back Chris Baer
Victoria Advocate On-Line Comanches rout Runge in 30-1A
Victoria Advocate
October 24, 2003

Shiner Gazette Wright, Baer lead Shiner to 70-12 win
Shiner Gazette
October 23, 2003

Shiner Linebacker Jared Boedeker
Victoria Advocate On-Line Shiner 70, Louise 12
Victoria Advocate
October 17, 2003

Shiner Gazette Comanches win first district game
Shiner Gazette
October 16, 2003

Shiner Running Back Chris Baer
Pleasanton Express On-Line Trojans lose to State Contender
Pleasanton Express
October 15, 2003

Victoria Advocate On-Line Shiner beats Charlotte 35-14
Victoria Advocate
October 10, 2003

Shiner Gazette Comanches win homecoming tilt
Shiner Gazette
October 9, 2003

Shiner Running Back Quentin Wright
Victoria Advocate On-Line Shiner 48, Nixon-Smiley 0
Victoria Advocate
October 3, 2003

Shiner Gazette Shiner High School
Homecoming Candidates 2003

Shiner Gazette
October 2, 2003

Homecoming 2003 Candidates
Shiner Gazette Comanches storm past Wildcats,
notch convincing 35-0 victory

Shiner Gazette
September 25, 2003

Shiner's Brady Strauss
Victoria Advocate On-Line Shiner 35, Weimar 0
Victoria Advocate
September 20, 2003

Victoria Advocate On-Line Comanches not looking ahead
Despite No. 3 ranking, Shiner staying focused on job at hand
Victoria Advocate
September 19, 2003

Shiner Quarterback Garet Pustka
Shiner Gazette Comanches ease past Boling
Shiner Gazette
September 18, 2003

Wharton Journal-Standard On-Line Bulldogs fall to 3rd-ranked Shiner
Wharton Journal-Standard
September 13, 2003

Victoria Advocate On-Line Shiner 7, Boling 6
Victoria Advocate
September 13, 2003

Wharton Journal-Standard On-Line Game Preview - Shiner at Boling
Wharton Journal-Standard
September 11, 2003

Shiner Gazette Pustka leads Shiner in 41-27 win
Shiner Gazette
September 11, 2003

Running Back Kenzley Wright
Victoria Advocate On-Line Pustka leads way in 41-27 triumph
Victoria Advocate
September 6, 2003

Shiner Gazette Comanches run over Pirates 34-0
Shiner Gazette
September 4, 2003

Clayton McCorkle recovers fumble vs. Poth
Victoria Advocate On-Line Baer, Pustka carry Shiner to 34-0 win
Victoria Advocate
August 30, 2003

Victoria Advocate On-Line Shiner a true 1A contender
Victoria Advocate
August 28, 2003

Shiner Head Coach Steven Cerny
Shiner Gazette Comanches to face Poth in season opener
Shiner Gazette
August 27, 2003

Shiner Running Back Chris Baer
purple line
http://www.shinertx.com/shinerhs/shs2004.htm

This Website brought to you by:

BaerCom
1019 N. Avenue C  •  Shiner, Texas 77984
Phone: (361) 594-4176  •  E-Mail: web@shinertx.com

BaerCom Design ©  Copyright BaerCom - Shiner, Texas  2006 Website Design by BaerCom