Click for larger image! Shiner High School Comanche Sports Click for larger image!
"PROUD STATE CHAMPIONSHIP TRADITION"
1986, 2004, 2020 Football 1981, 1992, 2002, 2004 Baseball 2001, 2002, 2008, 2011, 2015, 2016 Softball 2007 Mixed Doubles Tennis 2013 Marching Band
2016 Girls Track Team 2017 Girls 4x100m Relay 2018 Girls 4x100m & 4x200m Relays 2019 Boys 4x100m & 4x200m Relays 2021 Boys Track Team


2020-2021 SPORTS SCHEDULES
last updated on 20 August 2021

FALL 2020 SPORTS SCHEDULES:
Comanche Boys Varsity Football  •  Junior Varsity Boys Football  •  Junior High Boys Football
Lady Comanche Varsity, JV & Freshman Volleyball  •  Junior High Girls Volleyball
Comanche Cross Country

2020 Shiner Comanche Football Schedule (.PDF)

WINTER 2020-2021 SPORTS SCHEDULES:
Comanche Boys Varsity & JV Basketball
Lady Comanche Girls Varsity & JV Basketball
Junior High Boys Basketball  •  Junior High Girls Basketball

SPRING 2021 SPORTS SCHEDULES:
Comanche Boys Baseball  •  Lady Comanche Girls Softball  •  Varsity Golf
Varsity & JV Tennis  •  Junior High Tennis  •  Varsity & JV Track  •  Junior High Track


Shiner Landmark Maps: GIF or PDF formats
SHINER SPORTS IN THE NEWS

( NOTE: Shiner High School is in Region IV, Class 2A of Texas UIL Sports)

COMANCHE SPORTS ARCHIVES:
Current Year  •  2020-2021  •  2019-2020  •  2018-2019  •  2017-2018  •  2016-2017  •  2015-2016  •  2014-2015  •  2013-2014  •  2012-2013  •  2011-2012  •  2010-2011
2009-2010  •  2008-2009  •  2007-2008  •  2006-2007  •  2005-2006  •  2004-2005  •  2003-2004  •  2002-2003  •  2001-2002  •  2000-2001

OTHER LINKS:
Shiner ISD Website  •  St. Paul Cardinal Sports  •  Shiner Texas Home Page

Facebook

click below to visit


purple line FALL 2020 SPORTS purple line

2020 Shiner Varsity Football Schedule & Results
Wk# DayDate Opponent Location Time Score News Links
  Mon Aug 03 Practice begins Comanche Stadium, Shiner -    
  Thu Aug 20 Luling [13-3A-1] (scrimmage) Home 6:00 pm -  
 1 FriAug 28 Hallettsville [14-3A-1] Home 7:30 pm   W  44-34   
 2 FriSep 04 Blanco [13-3A-1] Panther Stadium, Blanco   Highlighted Map from Shiner to Blanco Panther Stadium Highlighted Google Map 7:30 pm   W  69-20   
 3 FriSep 11 Smithville [13-4A-2] Tiger Stadium, Smithville   Highlighted Map from Shiner to Smithville Tiger Stadium Highlighted Google Map 7:30 pm   W  41-12   
 4 FriSep 18 East Bernard [14-3A-2] Memorial Field, East Bernard   Highlighted Map from Shiner to East Bernard High School Highlighted Google Map 7:30 pm   W  13-7 (OT)  
Class 2A, Region IV, District 15, Division 1 *
    District 13 2A-D1 Football Standings
 5 FriSep 25 Flatonia * (Homecoming) Home   7:30 pm   W  49-0   
 6 FriOct 02 open (COVID WEEK) - -    
 7 FriOct 09 Weimar * Wildcat Stadium, Weimar   Highlighted Map from Shiner to Weimar Stadium Google Map with Directions 7:30 pm   W  57-14   
 8 FriOct 16 Ganado * (Senior Night) Home   7:30 pm   W  57-0   
 9 FriOct 23 open (COVID WEEK) - -    
 10 FriOct 30 Schulenburg * Shorthorn Stadium, Schulenburg   Highlighted Map from Shiner to Schulenburg Google Map with Directions 7:30 pm   W  48-21   
 11 FriNov 06 open (COVID WEEK) - -    
Class 2A Playoffs (Division 1, Large 2A Schools)
    2020 UIL 2A-D1 Playoff Brackets     2A-D1 Districts
    MaxPrep Texas High School Football, Class 2A, Division I ... Playoff BracketsState Rankings
    MaxPrep Statistics for Region IV, Class 2A, Division 1 ... District 13District 14District 15District 16
 12 ThuNov 12 Bi-District Playoff (1st round)
  Harper Longhorns [D14-I 4th] (2-8/1-4)
Bear Stadium, La Vernia   7:00pm   W  72-12   
 13 ThuNov 19 Area Playoff (2nd round)
  Freer Buckaroos [D15-I 3rd] (3-3/2-2)
Eagle Stadium, Pleasanton   7:00pm   W  72-6   
 14 FriNov 27 Regional Playoff (3rd round)
  Mason Punchers [D14-I 1st] (8-4/5-0)
The Pfield, Pflugerville   watch a video
  ( NOTE: Shiner will be the VISITORS. )
7:00pm   W  56-0 
 15 FriDec 04 Quarterfinal Playoff (4th round)
  Refugio Bobcats [D15-I 1st] (10-0/4-0)
The Alamodome, San Antonio   watch a video
  ( NOTE: Shiner will be the VISITORS. )
1:00pm   W  24-13 
 16 ThuDec 10 Semifinal Playoff (5th round)
  Timpson Bears [D10-I 1st] (14-0/5-0)
Randall Reed Stadium, New Caney ISD   watch a video
  ( NOTE: Shiner will be the HOME team. )
7:00pm   W  49-7   
 17 ThuDec 17 2A-D1 State Championship (6th round)
  Post Antelopes [D2-I 1st] (15-0/5-0)
AT&T Stadium, Arlington  
  ( NOTE: Shiner will be the VISITORS. )
11:00am   W  42-20   

2020 SHINER COMANCHES
TEXAS CLASS 2A DIVISION 1 STATE CHAMPIONS



ICON KEY:
map or driving directions image     Google Maps link             Victoria Advocate newspaper story     Shiner Gazette newspaper story     Gonzales Cannon newspaper story     Gonzales Inquirer newspaper story     news story     watch the video on YouTube!     watch a video
( or see In The News section below for complete listing & links )


2020 Season Summary
Pre-District Record: 4 - 0   /   Pre-District Scoring: 167 - 73
District 13-2A-I Record: 4 - 0   /   District Scoring: 211 - 35
Class 2A-I Playoff Record: 5 - 0   /   Playoff Scoring: 266 - 41
Season Record: 14 - 0   /   Season Scoring: 693 - 166
[ Average Score 49.5 - 11.6 ]

Coaching Staff
Head Coach - Daniel Boedeker  
Assistants - Jacob Gutierrez, Jason Keller, Randy Palmer,  
John Peterson, Jordan Rehak, Connor Stefka, John Vogt  

School Phones: 361-594-3131 or 361-594-4139  
School FAX : 361-594-4295  

2020 SHINER COMANCHE FOOTBALL SCHEDULE (.PDF)

2020 Shiner Comanche Football Team Roster

Victoria Advocate Shiner Comanches Pagelink will pop up in new window   •   MaxPreps Shiner Football Pagelink will pop up in new window
2ATexasFootball.comlink will pop up in new window   •   2ATexasFootball.com Message Boardlink will pop up in new window
Dave Campbell's TexasFootball.comlink will pop up in new window   •   Texas UIL Football Homelink will pop up in new window   •   Texas Bob's Football Stadiumslink will pop up in new window

GO COMANCHES!

purple line

2020 Shiner Junior Varsity Football

Day Date      Opponent                 Site   Time    

Thu Aug 20    Luling (Scrimmage)       Home   5:00pm  
Thu Aug 27    Hallettsville            Away   5:30pm  
Thu Sep 03    Blanco                   Home   5:30pm  
Thu Sep 10    Smithville               Home   5:30pm  
Thu Sep 17    East Bernard             Home   7:00pm  
Thu Sep 24    Flatonia                 Away   6:00pm  
Thu Oct 01    open                                    
Thu Oct 08    Weimar                   Home   5:30pm  
Thu Oct 15    Ganado                   Away   5:30pm  
Thu Oct 22    open                                    
Thu Oct 29    Schulenburg              Home   5:30pm  
Thu Nov 05    open                                    

GO COMANCHES !

purple line

2020 Shiner Braves Junior High Football

Day Date      Opponent                 Site   Times (7/8)    

Thu Sep 10    Smithville               Away   5:00 & 6:00pm  
Thu Sep 17    East Bernard             Home   5:00 & 6:00pm  
Thu Sep 24    Flatonia                 Away   5:00pm         
Thu Oct 01    open                                           
Thu Oct 08    Weimar                   Away   5:00 & 6:00pm  
Thu Oct 15    Ganado                   Home   5:00 & 6:00pm  
Thu Oct 22    open                                           
Thu Oct 29    Schulenburg              Away   5:00 & 6:00pm  
Thu Nov 05    open                                           

GO BRAVES !

purple line

2020 Shiner Lady Comanche Volleyball

      Date        Opponent                Location    Time        

      Aug 11      Yoakum/Gonzales      Home  4:00pm   JVP/JVG/V   
      Aug 14      Hallettsville        Home  3:00pm   JVP/JVG/V   
      Aug 18      Karnes City          Away  4:00pm           V   
      Aug 21      Stockdale            Away  5:00pm   JVP/JVG/V   
      Aug 25      Fayetteville         Away  5:00pm       JVG/V   
      Aug 28      Nixon-Smiley         Home  4:30pm       V/JVG   

      Sep 01      Rice Consolidated    Away  5:00pm   JVP/JVG/V   
      Sep 08    * Schulenburg          Away  5:00pm   JVP/JVG/V   
      Sep 11    * Louise               Away  4:00pm           V   
      Sep 15    * Weimar               Home  5:00pm   JVP/JVG/V   
      Sep 18    * Prairie Lea          Away  4:00pm           V   
      Sep 22    * Ganado               Away  5:00pm   JVP/JVG/V   
      Sep 25    * Flatonia             Home  4:30pm       V/JVG   
      Sep 29    * Waelder              Home  5:00pm           V   

      Oct 02    * Schulenburg          Home  4:30pm       V/JVG   
      Oct 06    * Louise               Home  5:00pm      F,JV,V   
      Oct 09    * Weimar               Away  4:30pm   V/JVP/JVG   
      Oct 13    * Prairie Lea          Home  5:00pm           V   
      Oct 16    * Ganado               Home  4:30pm       V/JVG   
      Oct 20    * Flatonia             Away  5:00pm       JVG/V   
      Oct 23    * Waelder              Away  4:00pm           V   

      Oct 29-31 # Bi District                                     
      Nov 2-3   # Area                                            
      Nov 5-7   # Regional Quarterfinals                          
      Nov 9-10  # Regional Semifinals                             
      Nov 12-14 # Regional Finals                                 
      Nov 18-21 # State Tournament                                

                * District Games                                    
                # Playoff Games                                     

           NOTE: On Friday night games, Varsity will play first.              

                 Head Coach:  Desiree Nitsch                                  
                 Assistant Coaches:  Anastacia Rehak & Kristi Peterson        
                 School Phones:  361-594-3131, ext 453                        
                 School FAX   :  361-594-4295                                 

GO LADY COMANCHES !

purple line

2020 Shiner Junior High Girls Lady Braves Volleyball

      Date        Opponent                Location    Time        

Mon Aug 31   Schulenburg               Home   5:00  
Thu Sep 10   Flatonia                  Home   5:00  
Mon Sep 14   Louise                    Away   5:00  
Mon Sep 21   Prairie Lea               Home   5:00  
Mon Sep 28   Flatonia                  Away   5:00  
Mon Oct 05   Ganado                    Home   5:00  
Mon Oct 12   Schulenburg               Away   5:00  
Mon Oct 19   Waelder                   Home   5:00  
Mon Oct 26   Weimar                    Home   5:00  

           ** Order for JH matches: 7B, 8B, 7A, 8A  

            Coaches:  Ray Neal & Jo Ann Muehlstein  

GO LADY BRAVES !

purple line

2020 Shiner Cross Country (HS & JH)

Day Date       Location                          Teams              

Sat Sep 12     St. Joseph, Victoria                 HS              
Sat Sep 19     Shiner                               HS              
Wed Sep 23     Gonzales                             JH              
Sat Sep 26     Shiner                               HS              

Sat Oct 03     Shiner                               HS              
Wed Oct 07     Shiner                               JH              
Sat Oct 10     Goliad                               HS              
Wed Oct 14     Shiner                               JH              
Sat Oct 17     Gonzales                             HS              

Thu Oct 22     Moulton                              JH              
Sat Oct 24     Moulton                              HS              

Mon Oct 26     District Meet, Shiner                HS (1st)      
Tue Nov 10     Regional Meet @ TAMU Corpus Christi  HS (1st)   Official 2A Regional Meet Results                  
    Tue Nov 24     State Meet @ Round Rock              HS (4th)    Official 2A State Meet Results                     

        Coaches: Michelle Winkenwerder & John Vogt                
                 PO Box 804, Shiner 77984                         
                 361-594-3131, ext 453                            
                 361-594-4295 fax                                 
                 361-594-8290 cell                                

GO COMANCHE RUNNERS !

purple line

SHINER SPORTS IN THE NEWS

purple line

AdvoSports Victoria Advocate On-Line SHINER STRONG:
No. 1 Comanches capture quarterfinal
win over No. 2 Refugio

Victoria Advocate
December 4, 2019

Shiner Comanche Football
Shiner Gazette Shiner suffocates Punchers
Shiner Gazette
December 2, 2020

Shiner Comanche Football
watch the video on YouTube! #1 Shiner vs Mason Highlights 2020
YouTube
Nov 28, 2020

Shiner Comanche Football
AdvoSports Victoria Advocate On-Line Shiner girls place 4th at State Cross Country meet
Victoria Advocate
November 25, 2020

Shiner Track & Field
AdvoSports Victoria Advocate On-Line LONG RUN:
Shiner girls head to state meet as regional champions

Victoria Advocate
November 20, 2020

Shiner Track & Field
Shiner Gazette Lady Comanches are regional XC champions
Shiner Gazette
November 19, 2020

Shiner Track & Field
AdvoSports Victoria Advocate On-Line Shiner girls win regional XC championship
Victoria Advocate
November 10, 2020

Shiner Track & Field
Shiner Gazette District XC: Lady Comanches win title, Boys finish third
Shiner Gazette
October 29, 2020

Shiner Track & Field
purple line

http://www.shinercomanchesports.com/shs2021.htm

Shiner ISD Contact Information:
Shiner High School • (361) 594-3131
Shiner Junior High • (361) 594-3251
http://www.shinerisd.net


the Twenty-First Consecutive Year of
Shiner Comanche Sports brought to you by:

BaerCom
Shiner, Texas 77984
E-Mail: web@baercom.com

BaerCom Design ©    BaerCom - Shiner, Texas   1999 Website Design by BaerCom

Back to TOP