Click for larger image! Shiner High School Comanche Sports Click for larger image!
"PROUD STATE CHAMPIONSHIP TRADITION"
1986, 2004 Football • 1981, 1992, 2002, 2004 Baseball • 2001, 2002, 2008, 2011 Softball • 2007 Mixed Doubles Tennis


2011-2012 SPORTS SCHEDULES
last updated on 28 Aug 2012

FALL 2011 SPORTS SCHEDULES:
Comanche Boys Varsity Football  •  Junior Varsity Boys Football  •  Junior High Boys Football
Lady Comanche Varsity, JV & Freshman Volleyball  •  Junior High Girls Volleyball
Comanche Cross Country

2011 SHINER COMANCHE FOOTBALL SCHEDULE (.PDF)

WINTER 2011-2012 SPORTS SCHEDULES:
Comanche Boys Varsity & JV Basketball
Lady Comanche Girls Varsity & JV Basketball
Junior High Boys Basketball  •  Junior High Girls Basketball

SPRING 2012 SPORTS SCHEDULES:
Comanche Boys Baseball  •  Lady Comanche Girls Softball  •  Varsity Boys & Girls Tennis
Varsity Golf  •  Varsity Boys & Girls Track  •  Junior High Boys & Girls Track



Shiner Landmark Maps: GIF or PDF formats
SHINER SPORTS IN THE NEWS

( NOTE: Shiner High School is in Region IV, Class 1A of Texas UIL Sports)

ARCHIVES:
Current Year  •  2011-2012  •  2010-2011  •  2009-2010  •  2008-2009  •  2007-2008
2006-2007  •  2005-2006  •  2004-2005  •  2003-2004  •  2002-2003  •  2001-2002  •  2000-2001

OTHER LINKS:
Shiner ISD Website  •  St. Paul High School Sports  •  Shiner Texas Home Page


Facebook

click below to visit

Shiner Comanches Sports


purple line FALL 2011 SPORTS purple line

2011 Varsity Football Schedule
DayDate Opponent Location Time Score News Links
Mon Aug 01 Practice begins Comanche Stadium -    
Sat Aug 13 Karnes City [14-2A-2] (scrimmage) Home 10:00 am    
Fri Aug 19 Yoakum [28-3A] (scrimmage) Yoakum 7:00 pm    
FriAug 26 Vanderbilt Industrial [14-2A-1] Home 7:30 pm  L  7-20 
FriSep 02 Wallis Brazos [15-2A-2] Home 7:30 pm  W 53-10 
FriSep 09 Schulenburg [15-2A-2] Schulenburg   7:30 pm  L 14-21 
FriSep 16 Weimar [15-2A-2] Weimar   7:30 pm  L 14-19 
FriSep 23 Geronimo Navarro [26-3A] (Homecoming) Home 7:30 pm  L 21-48 
FriSep 30 Ben Bolt Ben Bolt   7:30 pm  W 27-23 
Class 1A, District 15, Division I *
FriOct 07 Ganado * Home 7:30 pm  L 21-22 
FriOct 14 Yorktown * Yorktown   7:30 pm  W 41-6 
FriOct 21 Flatonia * (Parents' Night) Home 7:30 pm  W 42-0 
FriOct 28 open - -    
FriNov 05 Louise * Louise   7:30 pm  W 42-6 
Class 1A Playoffs (Division I, Large Schools)
ThuNov 10 Bi-District Playoff (1)
  Kenedy D16-I 3rd (6-4/1-2)
Floresville Eschenburg Stadium
  Floresville  
7:30 pm  W 35-6 
FriNov 18 Area Playoff (2)
  Brackettville D14-I 1st (5-6/4-0)
Somerset ISD Bulldog Stadium
  Somerset  
7:30 pm  W 35-0 
SatNov 26 Regional Playoff (3)
  Winters D13-I 2nd (9-3/3-1)
Marble Falls Mustang Stadium
  Marble Falls  
6:00 pm  W 42-14 
FriDec 2 Region IV Final Playoff (4)
  Mason D13-I 1st (12-0/4-0)
Georgetown Birkelbach Field
  Georgetown  
7:30 pm  L  7-55 

2011 SHINER COMANCHES
CLASS 1A DIVISION I STATE QUARTERFINALISTS



map or driving directions image = link to a map image or driving directions
Google Maps link = link to Google Maps driving directions   
= link to the LIVE audio webcast              
Victoria Advocate newspaper story = link to copy of Victoria Advocate Article  
Shiner Gazette newspaper story = link to copy of Shiner Gazette Article     
Gonzales Cannon newspaper story = link to copy of Gonzales Cannon Article 
Gonzales Inquirer newspaper story = link to copy of Gonzales Inquirer Article
news story = link to story from some other source    
watch the video on YouTube! = link to a video on YouTube                 
( or see In The News section below for complete listing & links )


2011 Season Summary
Pre-District Record: 2 - 4   /   Pre-District Scoring: 136 - 141
District 15-A-I Record: 3 - 1   /   District Scoring: 146 - 34
Playoff Record: 3 - 1   /   Playoff Scoring: 121 - 75
Season Record: 8 - 6   /   Season Scoring: 403 - 250

2011 SHINER COMANCHE FOOTBALL SCHEDULE (.PDF)

2011-12 UIL Class 1A Division I Football Districts (PDF) link will pop up in new window
2011-12 UIL Class 1A Division II Football Districts (PDF) link will pop up in new window

2011 UIL Class 1A Division I Football Playoff Brackets (PDF) link will pop up in new window
2011 UIL Class 1A Division II Football Playoff Brackets (PDF) link will pop up in new window

2011 Shiner Comanche Football Team Roster

Texas Thunder Radio Football Broadcast Schedulelink will pop up in new window
Victoria Advocate Team Pagelink will pop up in new window   •   1ATexasFootball.comlink will pop up in new window   •   1ATexasFootball.com Message Boardlink will pop up in new window
Dave Campbell's TexasFootball.comlink will pop up in new window   •   Texas UIL Football Homelink will pop up in new window   •   Texas Bob's Football Stadiumslink will pop up in new window

Head Coach - Steve Cerny                                   
Assistants - Billy Turek, Daniel Boedeker, Wendell Boner,  
             Brandon Siegel, Ray Neal, Noel McCarthy       

School Phones:  361-594-3131 or 361-594-4139               
School FAX   :  361-594-4295                               

CONGRATULATIONS COMANCHES!

purple line

2011 Shiner Junior Varsity Football

Day Date      Opponent                 Site   Time    

Sat Aug 13    Karnes City (scrimmage)  Home   9:00am  
Fri Aug 19    Yoakum (scrimmage)       Away   5:00pm  
Thu Aug 25    Industrial               Away   6:00pm  
Thu Sep 01    Brazos                   Away   6:00pm  
Thu Sep 08    Schulenburg              Home   6:00pm  
Thu Sep 15    Weimar                   Home   6:30pm  
Thu Sep 22    Navarro                  Away   6:00pm  
Thu Sep 29    Open                                    
Thu Oct 06  * Ganado                   Away   7:30pm  
Thu Oct 13  * Yorktown                 Home   7:30pm  
Thu Oct 20  * Flatonia                 Away   7:30pm  
Thu Oct 27    St. Joseph               Away   5:00pm  
Thu Nov 03  * Louise                   Home   7:30pm  

GO COMANCHES !

purple line

2011 Shiner Junior High Football


Day Date      Opponent                 Site   Times (7/8)  

Thu Sep 08    Schulenburg Away                5:00/6:00pm  
Thu Sep 15    Weimar (one team)        Home   5:00pm       
Thu Sep 22    Navarro                  Home   5:00/6:00pm  
Thu Sep 29    Louise                   Away   5:00/6:00pm  
Thu Oct 06  * Ganado                   Away   5:00/6:00pm  
Thu Oct 13  * Yorktown                 Home   5:00/6:00pm  
Thu Oct 20  * Flatonia                 Away   5:00/6:00pm  
Thu Oct 27    open                                         
Thu Nov 03  * Louise                   Home   5:00/6:00pm  

GO BRAVES !

purple line

2011 Shiner Lady Comanche Volleyball

Day   Date       Opponent             Location     Team(s)  Time(s)           

Mon   Aug 01     First Day of Practice                                        
Fri   Aug 05     Schulenburg Scrimmage    Away              TBA               
Sat   Aug 06     Hallettsville Scrimmage  Away              TBA               
Tue   Aug 09     Cedar Creek              Away     JV/JV/V  5:00/6:00/7:00pm  
Th-Fr Aug 11-12  St. Joseph Tournament    Away     JV       TBA               
Tue   Aug 16     Sacred Heart             Away     JV/JV/V  5:00/6:00/7:00pm  
Th-Sa Aug 18-20  Shiner Tournament        Home     V        TBA               
Tue   Aug 23     Burton                   Home     JV/V     5:00/6:00         
Th-Sa Aug 25-27  Schulenburg Tournament   Away     V        TBA               
Tue   Aug 26     Industrial               Home     JV/V     4:30/5:30pm       
Tue   Aug 30     St. Joseph               Away     JV/JV/V  5:00/6:00/7:00pm  

Th&Sa Sep 01&03  Flatonia Tournament      Away     JV       TBA               
Fri   Sep 02     Weimar                   Home     V/JV     4:30/5:30pm       
Thu   Sep 06     Kenedy                   Home     JV/JV/V  5:00/6:00/7:00pm  
Fri   Sep 09     Schulenburg              Away     JV/V     4:30/5:30pm       

Tue   Sep 13   * Louise                   Home     JV/JV/V  5:00/6:00/7:00pm  
Sat   Sep 17     Goliad                   Away     JV/JV/V  10/11/12:00n      
Mon   Sep 19     Faith Academy            Away     JV       5:00/6:00pm       
Tue   Sep 20   * Prairie Lea              Away     V        5:00pm            
Fri   Sep 23     Faith Academy            Home     JV/V     4:30/5:30pm       
Mon   Sep 26     Yorktown                 Away     JV       5:00/6:00pm       
Tue   Sep 27   * Waelder                  Away              5:00pm            

Tue   Oct 04   * Flatonia                 Away     JV/JV/V  5:00/6:00/7:00pm  
Fri   Oct 07   * Ganado                   Home     V/JV     4:30/5:30pm       
Tue   Oct 11   * Louise                   Away     JV/JV/V  5:00/6:00/7:00pm  
Fri   Oct 14   * Prairie Lea              Home     V        4:30pm            
Tue   Oct 18   * Waelder                  Home     V        5:00pm            
Tue   Oct 18     Yorktown                 Home     JV       4:30/5:30pm       
Fri   Oct 21   * Flatonia                 Home     JV/V     4:00/5:00pm       
Tue   Oct 25   * Ganado                   Away     JV/V     5:00/6:00pm       

Mo/Tu Oct31Nov01 Bi-District                                TBA               
Th-Sa Nov 03-05  Area                                       TBA               
Mo/Tu Nov 07/08  Regional Quarter Finals                    TBA               
Fr/Sa Nov 11/12  Regional Tournament                        TBA               
Th-Sa Nov 17-19  State Tournament                           TBA               

               * District Game                                                

           NOTE: On Friday night games, Varsity will play first.              

          Coach: Michelle Winkenwerder (winkenwerderm@shinerisd.net)          
                 School Phones:  361-594-3131, ext 460                        
                 School FAX   :  361-594-4295                                 
2011 UIL Class 1A Volleyball Playoff Brackets (PDF) link will pop up in new window

GO LADY COMANCHES !

purple line

2011 Shiner Junior High Girls Volleyball

Day Date    Opponent              Location   Time              

Mon Aug 22  First Day of Practice                              
Thu Sep 01  Ganado (4 games/2 gyms)   Awau   5:00/5:45pm       
Sat Sep 10  Schulenburg Tournament    Away   TBA               
Mon Sep 12  Sacred Heart              Away   5:00/5:45/6:30pm  
Mon Sep 19  Flatonia                  Home   5:00/5:45/6:30pm  
Sat Sep 24  Shiner Tournament         Home   TBA               
Mon Sep 26  Louise                    Home   5:00/5:45/6:30pm  

Mon Oct 03  Prairie Lea               Home   5:00/5:45pm       
Mon Oct 10  Waelder* / East Bernard   Away   5:00pm*/4:30/5:15 
Mon Oct 17  Flatonia                  Away   5:00/5:45/6:30pm  
Mon Oct 24  Ganado                    Home   5:00/5:45/6:30pm  

            Coaches: Jo Ann Muehlstein, John Hoelter           
            School Phone:  361-594-2871, ext 453               

GO LADY BRAVES !

purple line

2011 Shiner Cross Country

Day Date       Location                Teams  

Sat Sep 10     Moulton                 JH,HS  
Sat Sep 24     Weimar                  JH,HS  

Sat Oct 01     Shiner                  JH,HS  
Sat Oct 08     Round Top                  HS  
Sat Oct 15     Gonzales                JH,HS  
Thu Oct 20     District (TBD)          JH,HS  

Sat Nov 05     Regional (San Antonio)     HS  
Sat Nov 12     State (Round Rock)         HS  

        Coach: Jo Ann Muehlstein              
                 361-594-3131 ext 216         
                 361-798-6889 cell            

GO COMANCHE RUNNERS !

purple line WINTER 2011-2012 SPORTS purple line

2011-2012 Comanche Boys Varsity & Junior Varsity Basketball

Date       Game                         Place     Time          

Dec 01-3   Dime Box Tournament (V)       Away     TBA           
Dec 06     Giddings                      Home     6:00/7:30pm   
Dec 08-10  Industrial Tournament (V)     Away     TBA           
Dec 08-10  Weimar Tournament (JV)        Away     TBA           
Dec 13     Round Top-Carmine             Away     5:00/6:30pm   
Dec 16     Hallettsville                 Home     5:00/6:30pm   
Dec 19     Industrial                    Away     1:00/2:30pm   
Dec 27-29  Hallettsville Tournament (V)  Away     TBA           
Jan 03     Hallettsville                 Away     5:00/6:30pm   
Jan 06     Runge                         Away     5:00/6:30pm   
Jan 10     Falls City                    Home     5:00/6:30pm   
Jan 13   * Flatonia                      Home     5:00/8:00pm   
Jan 17     TBA                           Home     5:00/6:30pm   
Jan 20   * Louise                        Away     5:00/8:00pm   
Jan 24   * Ganado                        Away     5:00/8:00pm   
Jan 27   * Yorktown                      Home     5:00/8:00pm   
Jan 31   * Flatonia                      Away     5:00/8:00pm   
Feb 03     TBA                           Home     6:00/7:30pm   
Feb 07   * Louise                        Home     5:00/8:00pm   
Feb 10   * Ganado                        Home     5:00/6:30pm   
Feb 14   * Yorktown                      Away     5:00/6:30pm   

         * = District Games                                     

           Coaches:  Wendell Boner, Head Coach                  
                     Noe McCarthy, Assistant Coach              

      Contact Info:  School Phone: 361-594-3131, ext 451        
                     School FAX:   361-594-4295                 

GO COMANCHES !

purple line

2010-2011 Lady Comanche Girls Varsity & Junior Varsity Basketball

Date       Opponent                             Place  Team  Time         

Nov 15     Sacred Heart                          Home  JV,V  5:00, 6:15   
Nov 17/19  East Bernard Tournament               Away  JV    TBA          
Nov 19     Yoakum                                Away  V     2:00         
Nov 21     Schulenburg "Block Out Cancer Night"  Away  JV,V  4:30, 6:00   
Nov 22     Weimar                                Away  JV,V  5:00, 6:15   
Nov 29     Hallettsville                         Home  JV,V  5:00, 6:15   
Dec 01-03  Yoakum Tournament                     Away  JV,V  TBA          
Dec 6      Skidmore-Tynan                        Home  V     5:00         
Dec 08-10  Golaid Tournament                     Away  V     TBA          
Dec 08-10  Weimar Tournament                     Away  JV    TBA          
Dec 13     Kenedy                                Home  JV,V  5:00, 6:15   
Dec 16     St Andrews (Austin)                   Home  JV,V  2:30, 4:00   
Dec 19     Victoria St. Joe                      Away  JV,V  5:00, 6:15   
Dec 29-30  Shiner Tournament                     Home  V     TBA          
Jan 03     Giddings                              Home  JV,V  5:00, 6:15   
Jan 06   * Ganado                                Home  JV,V  5:00, 6:15   
Jan 10   * Yorktown                              Away  JV,V  4:00, 6:15   
Jan 13   * Flatonia                              Home  JV,V  4:00, 6:15   
Jan 17     Victoria COBRA                        Home  V     6:00         
Jan 20   * Louise                                Away  JV,V  4:00, 6:15   
Jan 24   * Ganado                                Away  JV,V  5:00, 6:15   
Jan 27   * Yorktown                              Home  JV,V  4:00, 6:15   
Jan 31   * Flatonia                              Away  JV,V  4:00, 6:15   
Feb 03     Kenedy                                Away  JV,V  5:00, 6:15   
Feb 07   * Louise                                Home  JV,V  4:00, 6:15   

         * = District Games                                               

          Coaches: John Hoelter & Michelle Winkenwerder                          
          Manager: Kailey Williams                                               
          School Phone (361)594-3131 ext. 453                                    
          Email: hoelterj@shinerisd.net                                          

GO LADY COMANCHES !

purple line

2011-2012 Shiner Junior High Boys Basketball

Date     Game                Location        Time

Nov 28   Flatonia            Home       5:30/6:30
Dec 08   Ganado              Away       5:30/6:30
Dec 12   Louise              Away       5:30/6:30
Jan 09   Moulton             Away       5:30/6:30
Jan 14   Waelder Tournament  Away             TBA
Jan 19   Yorktown            Home       5:30/6:30
Jan 21   Weimar Tournament   Away             TBA
Jan 23   Ganado              Home       5:30/6:30
Jan 30   Louise              Home       5:30/6:30
Feb 06   Yorktown            Away       5:30/6:30
Feb 13   Moulton             Home       5:30/6:30

GO BRAVES !

purple line

2011-2012 Shiner Junior High Girls Basketball

Date     Opponent                Place   Team(s)          Time

Nov 14   Moulton                 There   8 only         5:30pm
Nov 17   Waelder                 Home    7 only         5:30pm
Nov 28   Flatonia                There   7/8 B, 7A, 8A  5:30pm
Dec 08   Ganado                  Home    7/8 B, 7A, 8A  5:30pm
Dec 12   Louise                  Home    7/8 B, 7A, 8A  5:30pm
Jan 05   Flatonia                Home    7/8 B, 7A, 8A  5:30pm
Jan 12   Sweet Home              Home    7 only         5:30pm
Jan 12   Moulton                 Home    8 only         6:30pm
Jan 14   Shiner Tournament       Home    7A, 8A            TBA
Jan 19   Yorktown                There   7/8 B, 7A, 8A  5:30pm
Jan 23   Ganado                  There   7/8 B, 7A, 8A  5:30pm
Jan 30   Louise                  There   7/8 B, 7A, 8A  5:30pm
Feb 04   Schulenburg Tournament  There   7A, 8A            TBA
Feb 06   Yorktown                Home    7/8 B, 7A, 8A  5:30pm

GO LADY BRAVES !

purple line SPRING 2012 SPORTS purple line

2012 Shiner Comanche Baseball


Day    Date        Opponent                     Site     Team  Time       
Sat    Feb 11      Alumni Scrimmage             Home     V     2:00       
Thu    Feb 16      Yoakum Scrimmage             Home     V     5:00       
Mon    Feb 23-25   Hallettsville                Home     JV/V  4:30/7:00  
Th-Sa  Feb 23-25   Luling Tourney               Away     V     TBA        
Tue    Feb 28      Stockdale                    Away     JV/V  5:00/7:30  
Mon    Mar 05      Luling                       Home     JV/V  4:30/7:00  
Th-Sa  Mar 08-11   Hallettsville Tourney        Away     V     TBA        
Mon    Mar 12      Hallettsville Freshmen (DH)  Home     JV    4:00       

____________________________ D I S T R I C T ___________________________  

Tue    Mar 13    * Louise                       Away     V     6:00       
Th-Sa  Mar 15-17   Fayetteville Tourney         Away     V     TBA        
Tue    Mar 20    * Flatonia                     Home     JV/V  5:00/7:30  
Fri    Mar 23    * Moulton                      Away     V     6:00       
Fri    Mar 30    * Yorktown                     Home     V     7:00       
Tue    Apr 03    * Ganado                       Away     JV/V  5:00/7:30  
Tue    Apr 10    * Louise                       Home     V     7:00       
Fri    Apr 13    * Flatonia                     Away     JV/V  5:00/7:30  
Mon    Apr 16    * Moulton                      Home     V     7:00       
Fri    Apr 20    * Yorktown                     Away     V     7:00       
Mon    Apr 23    * Ganado                       Home     V     4:30       

                 * = District Games                                         
( Shiner is in District 28-1A, Region IV )
                 # = Playoff Games                                          

_____________________________ P L A Y O F F S ____________________________  

Sat    Apr 28    # Bi-District (First Round BYE)                            

                 # Bartlett @ La Grange Fairgrounds (Area)                  
Fri    May 13         Game 1 @ 7:00pm                          W   4-2      

                 # Thrall @ La Grange Fairgrounds (Region QuarterFinal)     
Fri    May 18         Game 1 @ 7:00pm                          W   8-7      
Sat    May 19         Game 2 @ 4:00pm                          W   3-2      
Sat    May 19         Game 3 @ (if needed)                     n/a          

                 # D'Hanis @ Converse Judson (Region SemiFinal)             
Thu    May 24         Game 1 @ 7:00pm                          W  10-0      
Sat    May 26         Game 2 @ 4:30pm                          L   3-12     
Sat    May 26         Game 3 @ 7:00pm                          L   0-4      

We-Sa  Jun 6-9   # State Baseball Tournament                                

__________________________________________________________________________  

Shiner Comanche Sports Facebook Updates 
2012 UIL Class 1A Baseball Districts & Regions 
2012 UIL Class 1A Baseball Playoff Brackets 
2012 UIL Baseball State Tournament


                   Head Coach: Daniel Boedeker                              
                   Assistant Coaches: Steven Cerny, Ray Neal                
                   School Phone:   (361) 594-3131, ext 451                  
                   Cell Phone:     (361) 293-1785                           

SHINER COMANCHES -- 2012 REGION SEMI-FINALISTS!

purple line

2012 Shiner Lady Comanche Softball


Day    Date        Opponent                     Place     Time         
Tue    Feb 14      Yoakum                       Yoakum    5:00/7:00    
Sat    Feb 18      Weimar                       Weimar    10:00/12:00  
Tue    Feb 21      Poth                         Home      5:00/7:00    
Th-Ss  Feb 23-25   Cuero Tournament (V)         Cuero     TBA          
Tue    Feb 28      Cuero                        Home      5:00/7:00    
Tue    Mar 06      Marion (V)                   Marion    4:00         
Th-Sa  Mar 08-10   Hallettsville Tournament (V) H'ville   TBA          

___________________________ D I S T R I C T __________________________ 

Tue    Mar 13    * Ganado                       Home      5:00         
Fri    Mar 16    * Louise                       Louise    6:00         
Tue    Mar 20    * Flatonia                     Home      6:00         
Fri    Mar 23    * Moulton                      Moulton   6:00         
Tue    Mar 27      open                                                
Fri    Mar 30      open                                                
Tue    Apr 03    * Ganado                       Ganado    6:00         
Thu    Apr 05      Industrial                   Home      6:00         
Tue    Apr 10    * Louise                       Home      6:00         
Fri    Apr 13    * Flatonia                     Flatonia  6:00         
Tue    Apr 17    * Moulton                      Home      6:00         
Fri    Apr 20      St. Joe                      Victoria  6:00         

                 * = District Games                                         
( Shiner is in District 28-1A, Region IV )

___________________________ P L A Y O F F S __________________________ 

       Apr 27      District Certification                              
       May 01      Bi-District Certification                           
       May 05      Area Certification                                  
       May 12      Regional Quarterfinal Certification                 
       May 19      Regional Semi-Final Certification                   
       May 26      Regional Finals                                     
       May30-Jun02 State Tournament (Austin)                           

2011 CLASS 1A STATE SOFTBALL CHAMPIONS
______________________________________________________________________ 

Shiner Comanche Sports Facebook Updates link will pop up in new window
2012 UIL Class 1A Softball Districts & Regions link will pop up in new window
2012 UIL Class 1A Softball Playoff Brackets link will pop up in new window
2012 UIL Softball State Tournament link will pop up in new window

                   Head Coach: Brandon Siegel                                 
                   Assistant Coach: John Hoelter                              
                   School Phone:   (361) 594-3131, ext 451                    

GO LADY COMANCHES

purple line

2012 Shiner Boys & Girls Tennis

Day    Date       Meet                                 


Thu    Feb 02     Yoakum Tournament (JV)                
Fri    Feb 03     Yoakum Tournament (V)                 
Thu    Feb 16     Shiner Tournament                     
Mon    Feb 27     Hallettsville @ 4pm                   
Mon    Mar 05     Cuero Tournament (mens & mix dbls)    
Tue    Mar 06     Cuero Tournament (womens)             
Mon    Mar 12     Schulenburg @ 1pm (in Shiner)         
Fri    Mar 30     Goliad @ 3:30pm                       
Mo-Tu  Apr02-03   District @ Somerville                 
We-Th  Apr18-19   Regional @ A&M Cons (College Station) 
Mo-Tu  May07-08   State Meet @ Lakeside (Austin)        

     Coach: Jo Ann Muehlstein                           
     School Phone:  361-594-3131, ext 216               
     Home Phone:    361-594-3798                        
     Cell Phone:    361-798-6889                        

GO NETTERS !

purple line

2012 Shiner High School Golf

Day    Date       Meet                                 
Mon    Mar 05     Flatonia                             
Mon    Mar 12     Sacred Heart (Hallettsville)         
Mon    Mar 19     Moulton                              
Mon    April 2    TBA                                  
Mon    April 9    District (Lost Pines, Bastrop)       
Mo-Tu  Apr16-17   Regional @ Brenham CC (Brenham)      
Th-Fr  May03-04   State Meet @ Lions MGC (Austin)      

   Matt Pohler finishes 4th at 1A State Meet                

     Coach: Billy Turek                                
     School Phone:  361-594-3131                       

CONGRATULATIONS, MATT ... FOURTH PLACE AT 1A STATE MEET!

purple line

2012 Shiner High School Boys & Girls Track

Day   Date        Meet                                 

Thu   Mar 10      @ Hallettsville                      
Thu   Mar 24      @ Weimar                             
Thu   Mar 31      @ Flatonia                           
Wed   Apr 06      District Meet   @ Somerville         
Wed   Apr 13      Area Meet       @ Flatonia           
Thu   Apr 21      Regional Qualifier @ TBA             
Mo-Tu May02-03    Regional Meet   @ Converse Judson    
Fr-Sa May13-14    State Meet      @ UT, Austin         

Thu   Mar 08      @ Tidehaven (El Maton)               
Thu   Mar 22      @ Weimar                             
Thur  Mar 29      @ Rice Consolidated (Altair)         
Wed   Apr 04      District Meet @ Ganado               
Wed   Apr 11      Area Meet @ Iola                     
We-Th Apr18-20    Regional Qualifier @ Edna            
Fr-Sa Apr27-28    Regional Meet @ Converse Judson      
Fr-Sa May11-12    State Championships @ UT Austin      

       story of Comanches at 1A State Track Meet       

       Head Coach: Wendell Boner                       
       School Phone: (361) 594-3131, ext 451           

GO TRACKSTERS -- BOYS FINISH THIRD AT STATE !

purple line

2012 Shiner Junior High Boys & Girls Track

Day  Date       Meet                             

Sat  Feb 25     @ Edna                           
Thu  Mar 01     @ Hallettsville                  
Tue  Mar 06     @ Rice Consolidated (Altair)     
Mon  Mar 19     District Meet @ Ganado           

       Junior High Track Coaches:                
         Noe McCarthy, Wendell Boner,            
         Michelle Winkwerder, Cece Oden          
       School Phone: (361) 594-3131, ext 451     

GO TRACKSTERS !

purple line SHINER SPORTS IN THE NEWS
purple line

Gonzales Inquirer On-Line Reese named MVP of District 28-A
Gonzales Inquirer
June 4, 2012

Shiner Comanche Baseball
Victoria Advocate Sports On-Line Shiner bounced after falling twice to D'Hanis
May 27, 2012
Victoria Advocate

Shiner Comanche Baseball
Gonzales Inquirer On-Line D’Hanis pitcher shuts down Shiner
as Comanches’ season comes to end

Gonzales Inquirer
May 27, 2012

Shiner Comanche Baseball
Victoria Advocate Sports On-Line Sandelovic does it all
for Shiner in win over D'Hanis

May 24, 2012
Victoria Advocate

Shiner Comanche Baseball
Gonzales Inquirer On-Line Quartet gives Shiner plenty of arms
Gonzales Inquirer
May 24, 2012

Shiner Comanche Baseball
Victoria Advocate Sports On-Line Shiner's Reese gets punch outs
on mound, in octagon

May 23, 2012
Victoria Advocate

Shiner Comanche Baseball
Gonzales Inquirer On-Line Comanches sweep Thrall in best of three series
Gonzales Inquirer
May 21, 2012

Shiner Comanche Baseball
Victoria Advocate Sports On-Line Thrall balks at win, gives it to Shiner
May 18, 2012
Victoria Advocate

Shiner Comanche Baseball
Gonzales Inquirer On-Line Sandelovic no-hits Bartlett in Shiner win
Gonzales Inquirer
May 14, 2012

Shiner Comanche Baseball
Gonzales Inquirer On-Line Gold medal, 5 silver won by
area athletes in state meet

Gonzales Inquirer
May 13, 2012

Gonzales Inquirer On-Line Area athletes vying for medals in state
Gonzales Inquirer
May 10, 2012

Gonzales Cannon On-Line Pohler garners top ten finish
at Class 1A state tourney

Gonzales Cannon
May 9, 2012

Gonzales Inquirer On-Line Pohler caps golf career
Gonzales Inquirer
May 7, 2012

Victoria Advocate Sports On-Line Shiner Softball falls into
early hole, loses to Burton

Victoria Advocate
May 2, 2012

Shiner Lady Comanche Softball
Victoria Advocate Sports On-Line Shiner Softball strides toward playoff opener
Victoria Advocate
April 29, 2012

Shiner Lady Comanche Softball
Victoria Advocate Sports On-Line Shiner goes on a fast track to Austin
May 7, 2012
Victoria Advocate

Victoria Advocate On-Line Turnovers doom Shiner in loss to Punchers
Victoria Advocate
December 3, 2011

Shiner Comanche Football
Go San Angelo Standard-Times On-Line Mason capitalizes on Shiner turnovers
San Angelo Standard-Times
December 3, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Turnovers spell end to season
for Comanches, 55-7

Gonzales Cannon
December 2, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Comanches, Punchers meet in quarterfinals
Gonzales Inquirer
December 2, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Suffocating defense key to Shiner's semifinal hopes
Victoria Advocate
December 2, 2011

Shiner Comanche Football
Go San Angelo Standard-Times On-Line Punchers now the team to beat
San Angelo Standard-Times
December 2, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Comanches look to punch out Mason
Gonzales Cannon
December 1, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Comanches turn up heat
against Blizzards, 42-14

Gonzales Inquirer
November 29, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Comanches earn spot in quarterfinals
with rout of Blizzards

Victoria Advocate
November 26, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Comanches put the freeze on Winters, 42-14
Gonzales Cannon
November 26, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Lavaca County football teams
going strong in playoffs

Victoria Advocate
November 25, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Shiner Comanches vs. Winters Blizzards
Game Preview

Victoria Advocate
November 24, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Comanches suffocate Brackett
in 35-0 whipping

Gonzales Inquirer
November 25, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Comanches brace for a hot Winters
Gonzales Cannon
November 23, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Shiner pushes Brackett into negative yardage
Victoria Advocate
November 18, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Comanches scalp Brackett
in area round of playoffs

Gonzales Cannon
November 18, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Comanches face Tigers in area round
Gonzales Inquirer
November 18, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Bracketville a familiar foe for Comanches
Gonzales Cannon
November 17, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Turek's knowledge and enthusiasm
on sideline missed by Shiner

Victoria Advocate
November 16, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Comanches run past Kenedy
Gonzales Inquirer
November 11, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Comanches pick off Kenedy, 35-6
Gonzales Cannon
November 11, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Shiner wins bi-district game against Kenedy
Victoria Advocate
November 11, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Comanches back home in playoffs
Gonzales Cannon
November 10, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Shiner meets Kenedy
in bi-district match

Victoria Advocate
November 10, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Shiner band claims second at state
Gonzales Cannon
November 10, 2011

Gonzales Inquirer On-Line Comanches in the playoffs
Shiner 42, Louise 6

Gonzales Inquirer
November 8, 2011

Shiner Comanche Football
UIL Logo Shiner Comanche Marching Band
takes second at State Band Competition

University Interscholastic League Website
November 7, 2011


Gonzales Cannon On-Line Comanches head to playoffs
Shiner 42, Louise 6

Gonzales Cannon
November 5, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Shiner band eyeing state contest
Gonzales Cannon
November 3, 2011

Gonzales Cannon On-Line Lady Comanches hurdle
big obstacles to return to top

Gonzales Cannon
August 25, 2011

Shiner Lady Comanche Volleyball
Gonzales Inquirer On-Line Comanches hit the road off of bye
Gonzales Inquirer
November 4, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Shiner 42, Flatonia 0
Gonzales Cannon
October 21, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Shiner 42, Flatonia 0
Victoria Advocate
October 21, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Shiner hosts Flatonia
Gonzales Inquirer
October 21, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Shiner, Flatonia renew rivalry
Gonzales Cannon
October 20, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Shiner dominates in 1st district win
Gonzales Inquirer
October 18, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Shiner blasts Yorktown for first district win
Gonzales Cannon
October 15, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Stafford shines as Shiner overwhelms Yorktown
Victoria Advocate
October 15, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Shiner looks to bounce back
for first district victory

Gonzales Inquirer
October 14, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Ganado rallies past Shiner, 22-21
Gonzales Inquirer
October 11, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Shiner suffers first home district loss since 2002
Victoria Advocate
October 8, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Top-ranked Ganado escapes
Shiner's upset bid, 22-21

Gonzales Cannon
October 7, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Shiner hosts No. 1 Ganado
in district opener

Gonzales Inquirer
October 7, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Shiner's victory concoction: quit fumbling
Victoria Advocate
October 7, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Shiner ends skid, hands
Badgers 1st loss of season

Gonzales Inquirer
October 4, 2011

Shiner Comanche Football
Corpus Christi Caller-Times On-Line Shiner deals Ben Bolt first loss, 27-23
Corpus Christi Caller-Times
September 30, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Inquirer On-Line Shiner hopes to end losing skid at Ben Bolt
Gonzales Inquirer
September 30, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Shiner looking to get
back into ‘W’ column

Gonzales Cannon
September 29, 2011

Shiner Comanche Football
Seguin Gazette On-Line Panthers plow through Shiner, 48-21
The Seguin Gazette
September 25, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Navarro powers past Shiner, 48-21
Gonzales Cannon
September 23, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Shiner falls at Weimar
Gonzales Cannon
September 16, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Stafford emerging as field general
Shiner’s Comanches can rely on

Gonzales Cannon
September 15, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line 'Horns outlast Comanches
Gonzales Cannon
September 9, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Shiner keeps it close in loss to Schulenburg
Victoria Advocate
September 9, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Comanches crush Brazos, 53-10
Gonzales Cannon
September 2, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Shiner hopes to cut TOs
Gonzales Cannon
September 1, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Industrial upsets Shiner 20-7 in season opener
Victoria Advocate
August 27, 2010

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Industrial 20, Shiner 7
Gonzales Cannon
August 26, 2011

Shiner Comanche Football
Gonzales Cannon On-Line Lady Comanches take care of business
2011 Season Preview

Gonzales Cannon
August 25, 2011

Shiner Lady Comanche Volleyball
Gonzales Cannon On-Line Great Expectations
2011 Season Preview

Gonzales Cannon
August 25, 2011

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line High school football almost never disappoints
Victoria Advocate
August 25, 2010

Shiner Comanche Football
Victoria Advocate On-Line Shiner prepares to kick off
the high school football season

Victoria Advocate
August 25, 2010

Shiner Comanche Football
purple line

http://www.shinercomanchesports.com

This Website brought to you by:

BaerCom
1019 N. Avenue C  •  Shiner, Texas 77984
Phone: (361) 594-4176  •  E-Mail: web@shinertx.com

BaerCom Design ©  Copyright BaerCom - Shiner, Texas  2012 Website Design by BaerCom